Ugroženi leptiri Srbije – zajedno smo jači!
Nakon uspešno realizovana dva projekta (Ugroženi leptiri Srbije: hitna potreba za istraživanjem i zaštitom i podešavanje zaštitarskih alata) finansirana od Raford fondacije, marta 2018. godine započeta je realizacija trećeg projekta pod nazivom Ugroženi dnevni leptiri Srbije – zajedno smo jači. Detalje o projektu možete naći i na stranicama Raford fondacije.
Planirane aktivnosti su podeljene u tri grupe i biće realizovane tokom ove i naredne godine.
1. Terenske aktivnosti.
- Kartiranje distribucije uskršnjeg (Zerynthia polyxena) i đurđevdanskog leptira (Zerynthia cerisy), gde će posebna pažnja biti posvećena istraživanju onih oblasti gde ove vrste nisu beležene.
- Kartiranje dogovorenih ciljnih vrsta koje uključuju: Euphydryas maturna, Euphydryas aurinia, Parnassius apollo, Apatura metis, Colias caucasica, Carcharodus orientalis, Melitaea ornata, Pyrgus cinarae. Pored toga ciljne vrste su i potencijalno iščezle vrste sa područja Srbije (Lopinga achine, Leptidea morsei, Colias myrmidone), a želeli bi da potražimo i nekoliko potencijalno novih vrsta u fauni naše zemlje, od kojih bi se mogle očekivati Melitaea brithomartis, Muschampia tessellum, Erebia triaria, Erynnis marloyi, Hipparchia sentes, Pseudochazara anthelea, Tarucus balcanicus i druge.
- Transekti kao metoda praćenja promena brojnosti populacija dnevnih leptira. Podatke o svojim transektima za sada možete upisivati na monitoring.biologer.org, a u planu je da ova stranica bude integrisana u sam Biologer i njegovu aplikaciju za Android uređaje. Što više nas se priključi imaćemo bolji uvid u to šta se dešava sa faunom naših dnevnih leptira.
2. Razvoj alata i naučni doprinos.
- Digitalizacija literaturnih podataka.
- Razvoj Biologera. Unapređenje softvera koji je osmišljen i razvijen kao deo aktivnosti na Raford projektu Ane Golubović.
- Crvena lista dnevnih leptira Srbije.
- Promocija.
3. Izrada promotivnog materijala i pojavljivanje u medijima.
- Pisanje tekstova o dnevnim leptirima Srbije. Naš tim će biti uključen u projekat Divlji Viki Parkovi 3, tako da ćemo uskoro imati i tekstove o dnevnim leptirima na srpskoj Vikipediji.
- Pored promotivnog materijala, rezultati projekta će biti prezentovani u Nišu, Beogradu, Kragujevcu i Novom Sadu tokom 2019. godine.
Nadamo se da ćemo zajedno prikupiti puno zanimljivih podataka na terenu i da ćemo se lepo družiti tokom projektnih aktivnosti. U međuvremenu se nekolicina ljudi koji su imali svoje Raford grantove okupilo na stranici wildbalkans.com. U buduće ovde možete čitati vesti sa naših projekata, pogledati fotografije zanimljivih predela, biljaka i životinja, naučiti nešto o prirodnjačkoj fotografiji, zaštiti životne sredine i biodiverzitetu Srbije, ali i Balkana uopšte. A ukoliko imate sličan projekat ili ideje, pozivamo vas da napišete kratak članak za wildbalkans.
Koordinator projekta: Miloš Popović
Više o projektu čitajte na WildBalkans i sajtu Rufford fondacije.