Uticaj požara na dnevne leptire jugoistočne Srbije
Poslednjih decenija usled promena klime i globalnog zagrevanja, kao i ljudskog nemara i nepažnje svedoci smo sve ćešćih požara. Požari ostavljaju dugoročne posledice na čitave ekosisteme odnosno floru i faunu zahvaćenog područja, a oporavak predstavlja višegodišnji proces. Posebnu opasnost predstavljaju požari u zaštićenim prirodnim dobrima, jer takva područja predstavljaju pravo blago u pogledu biodiverziteta. Na osnovu jednog od takvih događaja nastala je osnovna ideja za sam projekat. Projekat je finansiran od strane Rufford fondacije iz Velike Britanije a realizacija je predviđena za period između 2020.-2021. godine.
Osnovni zadaci projekta su:
- Procena uticaja požara. 2019. godine – Veliko područje PP “Stara planina” bilo je zahvaćeno požarima, a njihov uticaj na lokalni biodiverzitet je i dalje neprocenjen. S tim u vezi, glavni fokus projekta je provera stanja populacija vrsta dnevnih leptira čija su staništa obuhvaćena požarima i kreiranje predloga sa merama zaštite koji će biti prosleđen nadležnim institucijama i upravljačima zaštićenog dobra.
- Edukacija – U drugom delu projekta biće organizovane radionice u okviru tri naučno-istraživačka kampa BDDSP i to: Istraživački kamp „Crni vrh“, u selu Crni vrh na Staroj planini, naučno-istraživački kamp „Temska“, sa tradicijom od 10 godina i avanturistički kamp „Outdoor fest Jerma“. U okviru radionica volonteri i mladi istraživači imaće priliku da se upoznaju sa metodologijom terenskog rada i vrstama leptira ovih područja. Poseban akcenat biće na edukaciji o ugroženim, zaštićenim i strogo zaštićenim vrstama, ali i o značaju očuvanja njihovih staništa. Za prikupljanje podataka učesnici radionica koristiće aplikaciju Biologer (https://biologer.org).
- Prikupljanje podataka – Iako je poseban akcenat na vrstama čija su staništa obuhvaćena požarima i koje su u Srbiji zabeležene samo na navedenim lokalitetima, sakupljaće se podaci i o svih ostalim vrstama prisutnim na terenima. Na osnovu tih podataka karte rasprostranjenja svih vrsta biće ažurirane u Biologer bazi podataka. Više informacija biće prikupljeno o vrstama iz roda Zerynthia (Z. cerisy i Z. polyxena) na teritoriji Parka Prirode Stara planina sa posebnim akcentom na UTM polja gde ne postoje raniji podaci o prisustvu ovih vrsta.
- Promocija – Štampanje i distribucija informativnog materijala o vrstama čija su staništa obuhvaćena požarima i predstavljanje rezultata istraživanja na univerzitetima u Srbiji.
Rukovodilac projekta: Milan Ilić
Više o projektu na sajtu The Rufford Foundation.
Preuzmite projektnu brošuru na ovom linku.