Uspostavljanje termovizijskog sistema za ranu detekciju požara: Borba za…
Ana Radovanović, diplomirani biolog i samostalni saradnik u Spomeniku prirode “Lalinačka slatina”, zajedno s JP “Direkcijom za izgradnju grada Niša”, predstavlja ključnu figuru u inovativnoj inicijativi u cilju prevencije i brzom reagovanju na požare na ovom lokalitetu. Lalinačka slatina, prelepo zaštićeno područje koje je tokom ove godine bilo suočeno s dva ozbiljna požara, sada postaje arena inovacija u domenu prevencije požara.
Tokom ove godine, požari su u velikoj meri ugrozili staništa mnogih biljnih i životinjskih vrsta. Radovanovićeva naglašava da će termovizijski sistem doprineti ubrzanom otkrivanju požara, pravovremenom obaveštavanju vatrogasnih timova i, što je ključno, efikasnijem gašenju i suzbijanju širenja vatre.
“Ova inicijativa će omogućiti bržu lokalizaciju, informisanje vatrogasnih ekipa i, najvažnije, brže gašenje i ograničavanje požara”, rekla je Ana Radovanović i dodala da upravljači zaštićenim područjem svake godine sprovode akciju deljenja flajera, i postavljanja obaveštenja o zakonskim zabranama paljenja vatre u zaštićenom dobru.
Požari su, prema preliminarnim izveštajima i nezvaničnim informacijama, proistekli iz nesavesnog ponašanja pojedinaca, što je rezultiralo ozbiljnim štetama na skoro celom području koje je pod drugim stepenom zaštite i značajnom delu lokaliteta pod trećim stepenom, što čini polovinu zaštićenog dobra.
“Ove godine je požarom bio zahvaćen treći režim zaštite što je dovelo do uništavanja staništa mnogim biljnim vrstama, a za neke od njih ovo je jedino stanište na teritoriji naše zemlje”, naglasila je Ana Radovanović.
Kako kaže Radovanovićeva, najveći broj požara nastao je paljenjem strnjike na parcelama, što je zakonom zabranjena radnja i zbog koje je i podneta prijava protiv NN lica. Ona naglašava nužnost preventivnih mera kao što je i postavljanje termovizijskih kamera, radi formiranja sistema za ranu detekciju požara.
“Ova inicijativa će omogućiti bržu lokalizaciju, informisanje vatrogasnih ekipa i, najvažnije, brže gašenje i ograničavanje požara”, naglašava Radovanović i zaključuje: “To je ključno za očuvanje biodiverziteta i staništa na ovom zaštićenom području.”
Projekat “Implementacija mera za ranu detekciju požara na visoko rizičnom području izuzetne biološke vrednosti – Lalinačka slatina” sprovodi Biološko društvo “Dr Sava Petrović”, uz finansijsku podršku Evropske unije i Vlade Švajcarske. Ovaj projekat je deo šire inicijative „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, koju, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi UNDP, a u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.