Planinski izvori i akvakultura
Konstantni porast ljudske populacije i nemarnost ka prirodi doveli su do narušenja prirodnih vodenih staništa. Pitanje kvaliteta vode i njene dostupnosti postalo je jedno od glavnih problema današnjice na globalnom nivou.
Tradicionalno, izvori su poznati kao čista i netaknuta staništa sa visokim biološkim integritetom. Ujedno su i najosetljivija staništa na razne vrste poremećaja u vodi. Kako predstavljaju početak izvorišne zone, vrlo su bitni sa aspekta konzervacione biologije i aspekta očuvanja. Međutim, razvoj akvakulture u Srbiji raste i u službi je ljudskog zdravlja. Pastrmski ribnjaci su uglavnom izgrađeni u planinskim predelima, na nadmorskoj visini od najmanje 600 metara iznad nivoa mora.
Projetkom su obuhvaćeni oni ribnjaci koji se direktno napajaju vodom sa izvora. Lokaliteti su na Staroj i Suvoj planini, a zadaci projekta su:
- Upoređivanje sastava zajednice u izvoru i pre i posle ribnjaka radi dobijanja informacija o promenama koje ribnjaci neminovno vrše na akvatičnu zajednicu;
- Određivanje kvaliteta vode merenjem fiziko-hemijskih parametara na ispitivanim lokalitetima i u laboratoriji.
Strateški cilj B u ovkiru Aichi ciljeva se bazira na smanjenju direktnog pritiska na biodiverzitet i promoviše održivo korišćenje vodnih resursa. Između ostalog, ovim ciljevima je obuhvaćena i akvakultura u smislu održivog korišćenja sa konzervacionog aspekta i očuvanja biodiverziteta, naročito u gornjim tokovima reka.
Ovim projektom želimo da utvrdimo da li se biotička i abiotička komponenta u akvatičnoj sredini značajno menjaju izgradnjom pastrmskih ribnjaka. Ujedno, promovisanjem značaja voda, neophodnosti očuvanja planinskih izvora i reka, trudimo se da naglasimo važnost sagledavanja akvakulture sa ekološkog apskekta u pogledu korišćenja ekološke umesto veštačke hrane za ribu, kako bi se smanjio nivo zagađenja voda, uz podsticanje održivog razvoja.
Projekat je finansiran od strane Rufford Fondacije.
Više informacija možete naći na sajtu Rufford Fondacije ili nas možete kontaktirati preko zvaničnog sajta projekta ili putem maila.
Koordinator projekta: Jelena Stanković