Kamp “Stara planina – Crni Vrh 2018″ – prijavni…
Biološko društvo “Dr Sava Petrović” organizuje drugi po redu naučno-istraživački kamp u selu Crni Vrh na Staroj planini. Kamp se organizuje od 18. do 21. avgusta u saradnji sa apartmanima “Sunce”. Tokom kampa će se snimati dokumentarna emisija o prirodnim vrednostima ovog kraja i svi učesnici se mogu uključiti u realizaciju iste.
Neophodna oprema za sve učesnike kampa podrazumeva sledeće: terensku obuću i odeću, kabanice, kačkete ili šešire za teren, flašice za vodu na terenu, terenske beležnice i olovke.
Poželjno je poneti: kremu za sunčanje, lekove protiv alergija i bolova, fotoaparat i dodatnu terensku opremu.
Učesnici kampa moraju se opredeliti za jednu od ponudjenih sekcija:
SEKCIJE
BOTANIKA
Sekcija ima za cilj upoznavanje polaznika sa florom sela Crni Vrh i popis biljnih vrsta na određenim lokalitetima. U okviru sekcije će se obradjivati i vegetacija riparijalne zone duž vodotoka. Članovi sekcije će biti upoznati sa tehnikama prikupljanja biljaka i tehnikama izrade herbarijuma. Zainteresovani mogu sakupljati određene biljne vrste i praviti herbarijum, ili mogu fotografisati vrste i prikupljati fotografije za izradu foto herbarijuma.
Potrebna oprema:
– kese i novine
– nešto od alata za lakše vađenje biljaka (nožić, lopatica…)
– improvizovana presa (deblji karton)
– beležnica
Koordinatori sekcije: Đorđe Vukojević i Jovana Cvetković
VILINSKI KONJICI
Cilj sekcije je popis vrsta i kartiranje vilinskih konjica u široj okolini Crnog vrha (Jabučko ravnište, Golema reka -Crnovrška reka, Bigarni vodopad, gornji tok Trgoviškog Timoka …), sakupljanje egzuvija i formiranje zbirke istih. Sve ovo propraćeno edukacijom o ovoj grupi insekata i njihovom životnom ciklusu direktno na terenu.
Potrebna oprema: samo dobro raspoloženje
Koordinator sekcije: Aca Đurđević
DNEVNI LEPTIRI
Cilj ove gсекције je popis i kartiranje distribucije vrsta dnevnih leptira na Crnom vrhu i odabranim lokalitetima. Drugi važan zadatak je prikupljanje podataka na terenu i unos istih u biologer.org bazu. Učesnici će identifikovati vrste na terenu uz pomoć adekvatne literature i te podatke zajedno sa preciznim koordinatama unositi u bazu.
Potrebna oprema:
– kečeri
– biologer aplikacija
– priručnik za dnevne leptire (nije neophodno).
Koordinator sekcije: Milan Ilić
PTICE
Sekcija će imati za cilj upoznavanje polaznika sa faunom ptica sela Crni vrh i odabranih staništa u okolini sela. Formiraće se faunistički spiskovi lokaliteta koji budu posećeni, a polaznici će se upoznati sa nekim od popularnih metoda proučavanja faune ptica.
Preporučena oprema:
– dvogled (obavezno)
– priručnik za prepoznavanje ptica (nije obavezno)
– neka od popularnih aplikacija za raspoznavanje ptica (preporuka: http://www.aviasoft.co.uk/)
– fotoaparat (nije obavezno)
Koordinator sekicje: Marko Nikolić
HIDROBIOLOGIJA
U okviru hidrobiološke sekcije vršiće se uzorkovanje makrozoobentosa i određivanje hidromorfoloških karakteristika vodenog staništa i riparijalne zone. Cilj sekcije je procena biodiverziteta makrozoobentosa i kvaliteta vode. Lokalieti na kojima će se raditi su Golema reka i Bigarni vodopad. Terenima će prethoditi upoznavanje i edukacija polaznika sekcije sa osnovnim grupama makrozoobentosa i metodama rada u oblasti hidrobiologije. Nakon uzorkovanja, vršiće se obrada i identifikacija prikupljenog materijala na terenu.
Poželjno je od opreme imati:
– beležnica
– gumene čizme
– pincete i entomološke igle
Koordinatori sekcije: Jelena Stanković, Olivera Stamenković i Dimitrija Savić-Zdravković
Prijavni formular
[:]