Edukativno-Istraživački kamp Temska 2018
Biološko društvo dr Sava Petrović je u periodu od 12.07.2018. do 27.07.2018. godine učestvovalo u realizaciji Edukativno-istraživačkog kampa Temska kroz sprovođenje entomološke sekcije. Sekcija je trajala svih 15 dana i time je obuhvaćeno 10 terenskih dana i lokaliteti različitog profila. Vremenski uslovi ograničili su kretanje polaznika sekcije na lokalitete u neposrednoj blizini kampa (Rudinje, Oreovica, šire područje Temska, Tumba), ali su se obišli i Zavoj, Topli Do, kao i Dojkinci prilikom posete kampu Naučno istraživačkog društva studenata biologije i ekologije Josif Pančić, pri čemu smo se udružili sa tamošnjom entomološkom sekcijom i terenski rad obavljali na potezu Dojkinci- Tupavica- Arbinje.
Rad sekcije zasnivao se na obilasku terena uz korišćenje metode opservacije, uz beleženje podataka o susretima sa vrstama insekata iz svih grupa sem Odonata i Lepidoptera. Protokoli su sadržali kratak opis terena, uz nekoliko bitnijih parametara staništa. Koordinator sekcije bila je Aleksandra Trajković, a polaznici sekcije bili su članovi BDDSP Niš, članovi Ekološko istraživačkog društva prof. dr Mladen Karaman Kragujevac, članovi asocijacije EGEA i volonteri.
U realizaciji sekcije ukupno je učestvovalo 22 istraživača, a najveći broj istraživača po jednom danu terena je 16. Sav je materijal je fotografisan u prirodnom okruženju ili uhvaćen radi fotografisanja i pušten, osim u slučaju kada je bila neophodna dalja determinacija, ili u slučaju pronalaska gusenica i lutki. Polaznici sekcije su najveći entuzijazam pokazali za pripadnike familija Carabidae, Cerambycidae, Lucanidae, Scarabaeidae i Geotrupidae, što je i očekivano.
BDDSP i Super radio će ostvariti još jednu saradnju, i to kroz specijal emisije “Prirodnim tempom“, koji će pored priloga sa kampa u Temskoj i kampa u Dojkincima, biti posvećen i aktuelnoj situaciji na Staroj planini.
Članovi enotmološke sekcije pridružili su se i jednodnevnom terenu posvećenom etnobotanici i jestivom samoniklom bilju, kao i obilasku geološki i kulturološki značajnih lokaliteta. Takođe, aktivno su učestvovali u svakodnevnom životu sela, Sajmu staroplaninskih jela i protestu stanovnika staroplaninskih sela protiv izgradnje MHE. Tokom kampa vršeno je i kartiranje ciljnih vrsta dnevnih leptira u okviru projekta Dr. Miloša Popovića “Endangered Serbian Butterflies – Working Together“.
Veliki broj zabeleženih vrsta, uprkos veoma nepovoljnim vremenskim uslovima, svakako ukazuje na veliki diverzitet entomofaune.
Kako je sve izgledalo pogledajte u našem albumu OVDE.