Dan planete Zemlje
[:sr]
Sutra se obeležava Dan planete Zemlje, 22. april, koji ima za cilj da ljude u celom svetu podseti u kakvom je stanju priroda planete na kojoj žive i koliko je značajno njeno očuvanje.
Kako je sve počelo?
U januaru 1970. američki senator i ekološki aktivista Gejlord Nelson odlučuje da se nacionalna obuka o životnoj sredini zove Dan Zemlje i da se održava 22. aprila. U dobu političkog aktivizma i studentskih protesta Dan Zemlje privlači mnoge reportere koji o tome izveštavaju. Senator Nelson prepušta organizaciju studentima i koordinator postaje Denis Hajes. Mnogi građani se priključuju i Dan Zemlje kao „praznik“ postaje veoma uspešan u SAD.
Uz to senator Nelson imenuje 1971. treću nedelju u aprilu kao „Nedelju Zemlje“, koja postaje nacionalni događaj. U senci Dana Zemlje 1971. američki kongres usvaja većinu zakona za zaštitu životne sredine.
Novija istorija
Dan planete Zemlje službeno se obeležava od 1992. godine kada je tokom Konferencije UN o životnoj sredini u Rio de Žaneiru, na kojoj je učestvovao veliki broj predstavnika vlada i nevladinih organizacija, usklađen dalekosežni program za promociju održivog razvoja. Na predlog bolivijske vlade 2009. godine skupština UN je 22. april proglasila međunarodnim Danom planete Zemlje.
„Neka budu samo mirni i veseli Dani Zemlje u budućnosti za naš lepi svemirski brod Zemlja koji nastavlja da se okreće i kruži u hladnom svemiru sa njegovim toplim i lomljivim tovarom vedrog života.“ – Sekretar Ujedinjenih Nacija, U. Thant, 21. mart 1971.
Danas…
Cilj obeležavanja ovog datuma je upozorenje na opasnosti koje prete životu na Zemlji, ekosistemima i urbanim zonama, usled razvoja industrije, povećane potrošnje energije, globalnog zagrevanja i klimatskih promena.
Širom sveta, ali i u Srbiji se danas organizuju brojne akcije i manifestacije koje za cilj imaju podizanje nivoa ekološke svesti, edukovanje i motivisanje građana da se aktivno uključe u borbu za očuvanje planete Zemlje. Svake godine obeležavanje ovog datuma privlači pažnju sve većeg broja ljudi. Danas 22. april predstavlja najveći događaj ovog tipa širom sveta.
Biolozi upozoravaju da je veliki broj biljnih i životinjskih vrsta širom sveta pred izumiranjem, što ozbiljno dovodi do narušavanja čitavog ekosistema i biološke raznovrsnosti.
Kao ključne uzroke izumranja vrsta, biolozi navode uništavanje staništa ljudskom aktivnošcu, nekontrolisanu eksploataciju svih izvora Zemlje i njenog biljnog i životinjskog sveta kao i zagadenje životne sredine.
Na oficijalnom sajtu Earth Day Network-a – www.earthday.org – možete se dodatno informisati o samom pokretu, o projektima koji su namenjeni zaštiti planete i problemima sa kojima se suočava, o obeležavanju događaja u raznim delovima sveta, a možete i donirati i pridružiti se pokretu.
Dan planete Zemlje predstavlja veoma važan datum a pretpostavlja se da će privući pažnju sve većeg broja ljudi u budućnosti. Veoma je važno da posvetimo pažnju očuvanju planete Zemlje i da sve više posvetimo pažnju problemima koji nas okružuju. 22. april nije samo datum dana planete Zemlje već je dan kada trebamo početi menjati sebe ako želimo da promenimo naše okruženje i budućim generacijama osiguramo opstanak. Na kraju krajeva planeta Zemlja je jedina stvar koju svi imamo zajedničku.
Obeležavanje u Nišu
Povodom obeležavanja Dana planete zemlje JP “Srbijašume” u saradnji sa Zavodom za zaštitu prirode Srbije organizuje u petak 22. aprila Promociju zaštićenog područja SRP “Suva Planina” u 13:00 časova u centralnom parku Niške Banje.
Srbija je zemlja koja još uvek može da se pohvali područjima sa očuvanom prirodom, neizmenjenim predelima i značajnim stepenom očuvanja biodiverziteta. Međutim, to nas obavezuje da ne ponavljamo tuđe greške, da pravilno vrednujemo, i čuvamo to što imamo.
[:]