12. Simpozijum o flori Srbije i susednih regiona
U organizaciji Departamana za biologiju i ekologiju Prirodno matematičkog fakulteta u Nišu i Biološkog društva “Dr Sava Petrović”, održan je dvanaesti po redu Simpozijum o Flori jugoistočne Srbije i susednih regiona (SFSES), u periodu od 16-19 juna 2016. godine, na Kopaoniku.
Ovogodišnji susret botaničara otvorio je Prof. dr Vladimir Ranđelović, koji je pozdravio prisutne a skup je započet rečima dr Tanje Mihailov Krstev i dr Novice Ranđelovića u znak sećanja na nedavno preminulog prirodnjaka i botaničara prof. dr Spasa Krumova Sotirova.
U okviru uvodnih izlaganja u prepodnevnim satima predavanje je održao Dmitar Lakušic, koji je govorio o bogatom biljnom svetu Nacionalnog parka Kopaonik. Zatim je Niko Radulović govorio o istraživačkim aktivnostima OSA grupe koja se dugi niz godina uspešno bavi istraživanjem biljnih metabolita, sa akcentom na floru jugoistočne Srbije. Prof dr Vladimir Žikić je u svom izlaganju – Plants and insects in multitrophic association, ukazao na važnu ulogu insekata u evoluciji biljaka. Prof dr Steve Quarrie je svoje predavanje posvetio mladim istraživačima i nešto više rekao o mogućnostima njihovog uključivanja u međunarodne projekte, kao sto je H2020. Sofija Pekić Quarrie je govorila o trenutnom stanju nauke i visokog obrazovanja u Srbiji, u svom predavanju – Quality assurance in higher education – is Serbia in Europe?
U popodnevnim satima usledila su izlaganja iz oblasti taksonomije i sistematike, gde je posebnu pažnju privuklo izlaganje Dörte Harpke – Species and species boarders in Gagea sect. Gagea. Program je prvog dana završen predavanjima i prezentacijom postera sa temom fitohemija i fitoterapija.
Drugi dan simpozijuma započeo je predavanjima na temu fitogeografija, floristika i fitoekologija, a nakon toga usledila su predavanja iz oblasti: poljoprivrede, šumarstva i pejzažne ahitekture, zaštite prirode i životne sredine, zoologije (interakcija biljaka i životinja), zatim fitogeografije, floristike i fitoekologije.
Iz ovih oblasti predavanja su održali istraživači i studenti doktorskih studija Miloš Popović (Distribution, ecology and local spatial ecology of the scarce large blue butterfly in Serbia), Maja Lazarević (Comparative morphology of forewings of the genera Trioxys Haliday and Binodoxys Mackauer (Hymenoptera: Braconidae: Aphidiinae) i Aca Đurđević (The shape of mandibles in the Chironomidae family (Insecta: Diptera) as a predictor of feeding type).
Drugi dan završen je posterskom prezentacijom sa temama: genetika, selekcija i biotehnologija, zaštita prirode i životne sredine, poljoprivreda i šumarstvo, zoologija (interakcija biljaka i životinja).
Poslednji dan simpozijuma obeležila je pešačka tura do Pančićevog vrha (2017m).
Piše: Margareta Nikoli